14 czerwca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o udziale Polski w Systemie Wjazdu/Wyjazdu (EES- Entry/Exit), który ma realizować przepisy prawa unijnego zawartego w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2226 z dnia 30 listopada 2017 r.
To wzorowany na systemach funkcjonujących dotąd w innych krajach (np. ESTA w Stanach Zjednoczonych, czy ETA w Australii) europejski elektroniczny system autoryzacji podróży, który ma zastąpić obecny czasochłonny system ręcznego stemplowania paszportów, nie zapewniający rzetelnych danych na temat przekraczania granic i który nie pozwala na skuteczne wykrywanie osób przekraczających okres dozwolonego pobytu.
Idea leżąca u podłoża wszystkich takich systemów to odformalizowanie procedur wjazdowych dla osób spoza danego kraju/lub obszaru oraz lepsza weryfikacja legalnego wjazdu i pobytu zwłaszcza w dobie zagrożeń terrorystycznych
Rejestracja ma następować przy przekraczaniu granicy Schengen (skan zdjęć, odciski palców, informacja o posiadanym dokumencie podróży, data urodzenia, płeć, data i miejsce przekraczania granicy).
System Wjazdu/Wyjazdu – kogo ma dotyczyć?:
- obywatele spoza UE (zarówno Ci posiadający wizy, jak i korzystający z ruchu bezwizowego) odbywający podróże krótkoterminowe do krajów UE.
System Wjazdu/Wyjazdu – kogo ma nie dotyczyć?:
- obywatele krajów UE korzystający z systemu EES
- posiadacze kart pobytu wydanych przez kraje Schengen
- posiadacze wiz długoterminowych
- inne kategorie osób wymienione w przepisach
Projekt skierowany został do zaopiniowania. Jego treść oraz ocena skutków regulacji dostępne są na stronie Rządowego Centrum Legislacji