Pobyt czasowy a rodzina. Coraz większa ilość cudzoziemców przyjeżdża do Polski w celach zarobkowych. Wielu z nich decyduje się sprowadzić swoich bliskich i pozostać w naszym kraju na dłużej. Jak uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy dla członków rodziny cudzoziemca legalnie zamieszkującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Spis treści
- Pobyt czasowy a rodzina – kto może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy dla członków rodziny cudzoziemca?
- Kiedy członkowie rodziny mogą wystąpić o zezwolenie na pobyt czasowy dla członków rodziny cudzoziemca?
Pobyt czasowy a rodzina – kto może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy dla członków rodziny cudzoziemca?
Zacząć należy od ustalenia kogo zalicza się do kręgu członków rodziny cudzoziemca. Nie każdy będzie mógł bowiem wystąpić o zezwolenie na pobyt czasowy. Zgodnie z polskim prawem pod pojęciem członków rodziny należy w tym wypadku rozumieć:
- współmałżonka pozostającego z cudzoziemcem w uznawanym przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej związku małżeńskim,
- biologiczne małoletnie dziecko cudzoziemca (czyli takie, które nie ukończyło jeszcze 18 roku życia),
- przysposobione małoletnie dziecko cudzoziemca lub inne pozostające na jego utrzymaniu, nad którym sprawuje on faktyczną władzę rodzicielską (np. dziecko jego małżonka z poprzedniego związku).
Kiedy członkowie rodziny mogą wystąpić o zezwolenie na pobyt czasowy dla członków rodziny cudzoziemca?
Podstawowym warunkiem dla ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy dla członków rodziny cudzoziemca jest legalny pobyt tego cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej. Członkowie rodziny cudzoziemca mogą do niego dołączyć jeżeli przebywa on w Polsce na podstawie jednego z niżej wymienionych tytułów pobytowych:
- zezwolenia na pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
- w związku z nadaniem mu statusu uchodźcy,
- z uwagi na udzielenie ochrony uzupełniającej,
- jeżeli przebywał w Polsce od co najmniej 2 lat, przy czym bezpośrednio przed złożeniem wniosku dla członka rodziny przebywał na podstawie zezwolenia udzielonego na okres nie krótszy niż 1 rok,
- na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych,
- na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu prowadzenia badań naukowych, gdy cudzoziemiec ten posiada dokument pobytowy, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia Rady nr 1030/2002, opatrzony adnotacją „naukowiec”, wydany przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej, jeżeli umowa o przyjęciu cudzoziemca w celu realizacji projektu badawczego zawarta z właściwą jednostką naukową tego państwa przewiduje przeprowadzenie badań naukowych także na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
- w związku z zezwoleniem na pobyt czasowy w wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa,
- na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu korzystania z mobilności długoterminowej,
- w związku z udzieleniem zgody na pobyt ze względów humanitarnych.
Co istotne, nawet jeżeli cudzoziemiec nie spełnia żadnego z powyższych warunków, to członkowie jego rodziny nadal mogą się ubiegać o zezwolenie na pobyt czasowy wydany ze względu na tzw. inne okoliczności.
Kto składa wniosek o zezwolenie pobyt czasowy dla członków rodziny cudzoziemca?
To kto występuje z wnioskiem o pobyt czasowy dla członków rodziny cudzoziemca zależy od tego, czy osoby te przebywają w Polsce, czy też nie. Jeżeli członkowie rodziny przebywają poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i chcą dołączyć do członka rodziny przebywającego w Polsce, wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną składa w ich imieniu członek rodziny, do którego przybywają. Jeżeli członkowie rodziny przebywają w kraju, wówczas wniosek składają osobiście. Mogą to uczynić nie później niż ostatniego dnia swojego legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej.
W jaki sposób złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy dla członków rodziny cudzoziemca?
Kompletny wniosek cudzoziemiec lub członkowie jego rodziny składają do wojewody właściwego dla miejsca ich zamieszkania w Polsce. Do wniosku należy załączyć odpowiednie dokumenty. Ich rodzaj może się różnić w zależności od sytuacji cudzoziemców, których dotyczy wniosek.
Na koniec należy pamiętać, że omawiana procedura dotyczy wyłącznie członków rodziny cudzoziemca niebędącego obywatelem Unii Europejskiej.
Jesteś pracodawcą i rozważasz zatrudnienie cudzoziemca? Nie wiesz, czy należy wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na pracę, czy o zezwolenie na pobyt czasowy? Skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na te i inne pytania. Pomożemy Ci w prawidłowym złożeniu wniosku i sprawnym przeprowadzeniu procedury uzyskania zezwolenia oraz kompleksowej obsłudze cudzoziemców.